Omuz, kültür-sanat emekçilerinin yaşadığı ekonomik sıkıntı ve sosyal güvencesizlik sorunlarına, dayanışma ve karşılıksız kaynak paylaşımı ile destek olmayı amaçlayan bir inisiyatif. COVID-19 pandemisi sırasında hayata geçen ve kültür-sanat emekçilerinin yaşadığı güvencesizliğe dikkat çekmeyi hedefleyen Omuz, gelecekte dayanışma temelli bir meslek birliği oluşumu için de bir başlangıç oluşturmayı umuyor.

Omuz, bir grup sanatçı ve kültür profesyonelinin, özellikle pandemi süreci ile iyice belirginleşen ekonomik sıkıntı ve sosyal güvencesizlik sorunları üzerine yaptığı tartışmalar sonucunda bireylere hızlı bir şekilde destek sağlama düşüncesi ile oluştu. Destek almak isteyenler ile destek vermek isteyenler arasındaki iletişime aracı olma ve kaynak aktarma konularında kolaylaştırıcılık rolünü üstleniyor. Omuz; dernek, vakıf ya da kooperatif gibi bir tüzel kişiliğe sahip değil, kendi adına ödeme kabul etmez bağış ve yardım toplamaz, destek tutarları üzerinden herhangi bir komisyon almaz.

Destek Kriterleri

  • Her dönem destek alacak kişi sayısı, destek veren kişi sayısına göre belirlenir.
  • Destek veren, bireysel veya kurumsal (dernek, vakıf, şirket, vs.) olarak dilediği miktarda maddi destek taahhüdünde bulunabilir. 3.000 TL’lik kaynak paylaşımı farklı paydaşlar tarafından ortaklaşa yapılabilir.
  • Destek almak isteyen kişi yalnızca kendi adına başvuru yapabilir. Başka kişi ve kurumlar aracılığıyla gönderilecek başvurular değerlendirmeye alınmaz.
  • Destek alacak kişiler, bağımsız bir yazılım tarafından rastlantısal seçim yöntemi ile belirlenerek destek verecek kişilerle eşleştirilir. Başvuru sırası belirleyici bir kıstas değildir.
  • Omuz, başvuruların sona erdiği tarihi takip eden iki hafta içinde destek almak üzere belirlenen isimlerle iletişime geçer. Sadece destek alacak kişilere bilgilendirme yapılır.
  • Kaynak aktarımı destek veren kişilere destek alacak kişilerin hesap bilgileri paylaşılarak gerçekleşir. Omuz kolaylaştırıcıları tarafından bu süreç takip edilir.
  • Destek veren ve destek alanların kişisel verileri Omuz sistemi içinde korunur. Para transferi işlemlerindeki zorunlu banka prosedürleri gereği mutlak bir anonimlik mümkün değildir.
  • Destek alan kişiler, Omuz’dan bir yıl içinde en fazla bir defa yararlanabilir.

Geçmiş Kolaylaştırıcılar:

Amira Akbıyıkoğlu, Aslı Özdoyuran, Ateş Alpar, Ayça Telgeren, Bager Akbay, Banu Cennetoğlu, Berat Meryem Örnek, Betül Aksu, Canan Erbil, Cihad Caner, Civan Özkanoğlu, Deniz Artun, Duygu Demir, Ekmel Ertan, Emre Erbirer, Esra Aysun, Görkem İmrek, Irmak Karasu, Melis Bektaş, Merve Elveren, Neylan Bağcıoğlu, Özge Açıkkol, Saliha Yavuz, Sevim Sancaktar, Simge Burhanoğlu, Verda Tınmaz, Yasemin Özcan, Yavuz Parlar, Yelta Köm

Katkı sağlayanlar:

Aksel Zeydan Göz, BAS, Ceren Özselçuk, Gülşah Öztekin, İz Öztat, Kaan Fıçıcı, Merve Ünsal, Metin Akdemir, Özge Ersoy, Philippine Hoegen, Selim Bilen, Serdar Darendeliler, Serra Şensoy, Ünal Bostancı