SIKÇA SORULAN SORULAR

  • Omuz’a www.omuz.org/destek-ver/ üzerinden 1000 TL ve katlarında ‘Destek Ver’ebilirsiniz.
  • Bu rakam bireysel bütçenizi aşıyorsa arkadaşlarınızla birleşip 1 kişiye 1000 TL’lik ‘Destek Ver’ebilirsiniz.
  • Omuz’un gönüllü elçisi olup bu dayanışma ağının yaygınlaşmasına katkıda bulunabilirsiniz, sosyal medya hesaplarınızdan Omuz’un duyurularını paylaşabilirsiniz.
  • Omuz’da gönüllü olarak çalışabilirsiniz. Gönüllü olmak, toplantılara katılmak veya emeğinizi paylaşmak isterseniz omuz.iletisim@gmail.com adresine e-posta yollayabilirsiniz.

Omuz’dan destek almak için tek koşul görsel sanatlar alanından olmak. Bu ifade geniş bir çerçeveye sahip olmakla birlikte, alandaki bileşenlerin tanımlanmasına yardımcı oldu. Görsel Sanatlar alanında, sanatçısından muhasebecisine, nakliyecisinden küratörüne, sanat dergisi dağıtıcısından heykel kalıpçısına, yazarına, atölye asistanına, çerçevecisine, galeri çalışanına, editörüne varan çok sayıda bileşeni görünür kıldı. Uzmanlaşmış bu kişilerin görsel sanatlar alanının bir parçası olduğuna, Covid-19 süreciyle daha da belirginleşen ekonomik sıkıntıdan herkesin etkilendiğine ve iş bazında çalışan bu insanların güvencesiz olduğuna dikkat çekmeyi, tartışma alanı açmayı diledik. Omuz ile başlayan bu çalışma, umuyoruz ki gelecekte dayanışma temelli bir meslek birliği oluşumu için de bir başlangıç olur.

Omuz ile öncelikle, karşılıklı güven ve koşulsuz kaynak paylaşımı üzerine tekrar düşünmemiz gerektiğine inandık. Bu niyet ve Destek Al başvurusunda bulunanların ihtiyaç seviyelerinin teyit edilmesinin, tüzel bir yapı olmayan Omuz için olanaksız olması dolayısıyla kişilerin beyanının şimdilik yeterli olduğunu düşündük. Desteğinizin kime gideceği Excel yazılımının eşleşmesiyle belirlendiğinden, kişiyi önceden bilemiyorsunuz, güveniyorsunuz.

Omuz bir grup sanatçı ve sanat emekçisinin, özellikle pandemi süreci ile iyice belirginleşen ekonomik sıkıntılar ve sosyal güvencesizlik sorunları üzerine yaptığı tartışmalar sonucunda hızlı bir şekilde destek sağlama düşüncesi ile oluştu. Dernek, vakıf, kooperatif gibi kurumsal bir yapı değil. Üstlendiği görev, destek almak isteyenler ile destek vermek isteyenler arasında elçilik yapmak ve kaynak aktarma noktasında kolaylaştırıcı olmak.

Öncelikle kendi çevrelerinden Omuz’a destek verebilecek insanlarla iletişime geçiyor ve güven ortamının oluşabilmesi için çalışıyorlar. Maddi ve/veya işgücü olarak destek verebilecek insanlara Omuz’u anlatıyor, dayanışma ağının genişlemesi için çalışıyorlar. Kolaylaştırıcılar ve gönüllü destek veren sanat emekçilerinden oluşan Omuz, gelecek dönemlerde ihtiyaçların daha tanımlı olabilmesi için sağlık, gıda, fiziki kaynakların paylaşımı gibi alanlarda da destek açılımları yapabilmek adına çalışmaya devam ediyor. Omuz’da her dönem farklı gönüllüler ve elçiler olmakla birlikte bir önceki dönemden de deneyim aktaran kolaylaştırıcılar bulunuyor. Bu sayede, akıcı şekilde işleyen ve hiyerarşik olmayan bir örgütlenme modeli amaçlanıyor.