SIKÇA SORULAN SORULAR

Omuz’a www.omuz.org/destek-ver/ üzerinden 1.000 TL ve katlarında destek verebilirsiniz. Bu meblağ bireysel bütçenizin üzerindeyse arkadaşlarınızla birleşip 1 kişiye 1.000 TL’lik kaynak sağlayabilirsiniz. Omuz’un gönüllü kolaylaştırıcısı olabilirsiniz. Gönüllü olmak, toplantılara katılmak veya emeğinizi paylaşmak isterseniz omuz.iletisim@gmail.com adresine e-posta yollayabilirsiniz. Omuz dayanışma ağının yaygınlaşmasına katkıda bulunabilir, sosyal medya hesaplarınızdan Omuz’un duyurularını paylaşabilirsiniz.

Omuz’un gönüllü kolaylaştırıcıları 3 aylık periyotlarla değişir. Her yeni dönemde yeni gönüllüler ve elçiler olmakla birlikte bir önceki dönemden de deneyim aktaran gönüllüler bulunur. Bu sayede, hiyerarşik olmayan ve kolayca ilerleyen bir örgütlenme modeli amaçlanır. Kolaylaştırıcılar öncelikle kendi çevrelerinden Omuz’a destek verebilecek insanlarla iletişime geçer ve güven ortamının oluşabilmesi için çalışır. Maddi ve/veya işgücü olarak destek verebilecek insanlara Omuz’u anlatarak dayanışma ağının genişlemesini sağlarlar. Gönüllüler gelecek dönemlerde ihtiyaçların daha tanımlı olabilmesi için sağlık, gıda, fiziki kaynakların paylaşımı gibi alanlarda da destek yaratabilmek adına çalışmaya devam eder.

Omuz bir grup sanatçı ve sanat emekçisinin, özellikle pandemi süreci ile iyice belirginleşen ekonomik sıkıntılar ve sosyal güvencesizlik sorunları üzerine yaptığı tartışmalar sonucunda bireylere hızlı bir şekilde destek sağlama düşüncesi ile oluşmuştur. Omuz, dernek, vakıf, kooperatif gibi kurumsal bir yapı değildir. Üstlendiği görev, destek almak isteyenler ile destek vermek isteyenler arasında elçilik yapmak ve kaynak aktarma noktasında kolaylaştırıcı olmaktır.

Omuz’dan destek almak için tek koşul görsel sanatlar alanından olmaktır. Bu ifade geniş bir çerçeveye sahip olmakla birlikte, alandaki bileşenlerin tanımlanmasına yardımcı oldu. Görsel sanatlar alanında, sanatçısından muhasebecisine, nakliyecisinden küratörüne, sanat dergisi dağıtıcısından heykel kalıpçısına, yazarına, atölye asistanına, çerçevecisine, galeri çalışanına, editörüne varan çok sayıda bileşeni görünür kıldı. Amacımız uzmanlaşmış bu kişilerin görsel sanatlar alanının önemli bir parçası olduğuna ve COVID-19 süreciyle daha da belirginleşen ekonomik sorunlar ile bu bireylerin yaşadığı güvencesizliklerine dikkat çekmek. Omuz ile başlayan bu çalışma, umuyoruz ki gelecekte dayanışma temelli bir meslek birliği oluşumu için de bir başlangıç olur.

Desteğinizin kime gideceği bilgisayar yazılımının rastlantısal eşleşmesiyle belirlendiği için destek vereceğiniz kişiyi önceden bilmeniz ve tanımanız mümkün değil. Omuz ile öncelikle, karşılıklı güven ve koşulsuz kaynak paylaşımı üzerine tekrar düşünmemiz gerektiğine inandık. Bu niyet ve Destek Al başvurusunda bulunanların ihtiyaç seviyelerinin teyit edilmesinin, tüzel bir yapı olmayan Omuz için olanaksız olması dolayısıyla kişilerin beyanının şimdilik yeterli olduğunu düşünüyoruz.